Nie dla pożarów w lesie

nullLas to miejsce w którym uwielbiamy spędzać weekendy. Szczególnie kiedy nadchodzi wiosna czy lato, wręcz garniemy się do tego, aby spędzać każdą wolną chwilą w lesie. Z tego też powodu powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Jak się odpowiednio zachowywać w lesie, czego nie wolno robić, na co zwrócić uwagę? Przeczytaj punkt po punkcie, aby nie powodować zagrożenia w lesie samą swoją obecnością.

Po pierwsze: nie wjeżdżaj pod żadnym pozorem do lasu samochodem. Jeżeli widzisz bramki, które ustawili strażnicy leśni, pod żadnym pozorem nie próbuj ich sforsować. Nie stoją one tam dla ozdoby, mają chronić przyrodę leśną przed niepożądanymi zachowaniami ludzkimi.

Po drugie: jeżeli już jesteś w lesie, wjechałeś do niego samochodem, to bądź ostrożny. Nawet mała iskra z Twojego samochodu może doprowadzić do pożaru lasu, który będzie nieodwracalny w swoich skutkach.

Po trzecie: nawet nie próbuj organizować w lesie grilla, zarówno za pomocą urządzeń typu grill, jak i poprze zrobienie standardowego ogniska. Organizowanie takich sytuacji jest surowo zabronione, a co gorsza wiele osób, które robi ogniska w lesie kompletnie zapomina o bezpieczeństwie. Jeżeli do tego dorzucimy alkohol, to musimy wiedzieć, że prawdopodobieństwo bezpiecznego ugaszenia ogniska jest bliskie zeru. Dlatego Twoja nierozwaga, może spowodować pożar lasu.

Po czwarte: pod żadnym pozorem nie wyrzucaj niedopałków papierosów. Wiadomo iż palacz nie wytrzyma całego dnia spędzonego w lesie, bez zapalenia. Jednakże jeżeli już musisz palić, to pamiętaj aby ugasić papierosa wodą. Nie rzucaj i nie zadeptuj, bo nigdy nie masz pewności, że ów papieros przestanie się żarzyć. Tak samo, jak rzucenie niedopałka do ściółki leśnej, może sprawić, że po Twojej wizycie las zajmie się ogniem i tym samym zniszczony będzie doskonale funkcjonujący ekosystem.

Po piąte: jeżeli jesteś w lesie i musisz się ochłodzić napojem, nieważne czy alkoholowym czy nie, to pamiętaj aby butelki zabierać ze sobą. Wiele osób po prostu śmieci i wyrzuca szklane butelki gdzie popadnie. A jest to ogromny błąd, gdyż podczas lipca czy sierpnia, tak pozostawione butelki są doskonałym materiałem zapalnym. Grzejące słońce nie będzie miało jakichkolwiek problemów aby rozpocząć mały pożar, który nie zauważony może zamienić się w gigantyczną katastrofę.

null

Po szóste: pamiętaj, jeżeli pracujesz w lesie zawodowo, używasz wszelakich sprzętów mechanicznych, takich jak choćby piły, to po zakończonej pracy, masz obowiązek sprawdzić dokładnie cały teren, na którym pracowałeś. Nie pozwól by przez Twoje gapiostwo lub lenistwo wydarzyła się wielka tragedia.

Sześć porad, jakie należy stosować. Tylko wtedy możemy mieć pewność, iż nasza obecność na łonie natury, w lesie nie zakończy się kompletną tragedią.

Comments are closed.