Pożary – geneza

nullIle przypadków pożarów lasów, tyle ich przyczyn. W praktyce można by na ten temat napisać pracę magisterską i jeszcze nie do końca wyczerpać temat. Dlatego też skupmy się na najważniejszych przyczynach pożarów, jakie dotykają nasze zielone płuca, które to płonąć szybko mogą zagrozić również miastom.
Na początku zajmijmy się pożarami, do jakich dochodzi w lasach, one to królują w statystykach straży pożarnej. Przede wszystkim głównymi przyczynami podpaleń lasów są ludzie, którzy nie potrafią zadbać o odpowiednie zachowanie podczas wycieczki do lasu. Rzucanie niedopałków papierosów, rozpalania ognisk i inne tego typu zachowania sprawiają, że niezwykle łatwo doprowadzić do wielkiego pożaru. Udając się do lasu, należy pamiętać aby pod żadnym pozorem nie organizować tam żadnego ogniska. Nawet jeżeli przyjdzie nam do głowy taki pomysł i wprowadzimy go w życie, to należy wiedzieć, iż strażnicy leśni mogą wystawić nam mandat.
Jeżeli jesteśmy nałogowymi palaczami i mamy ochotę na zapalenie papierosa podczas spaceru po lesie, to nie zapominajmy aby ugasić go wodą, a kipa zabrać ze sobą. Nie dość, że nie będzie potencjalnymi podpalaczami, to na dodatek zadbamy o porządek w tak zwanych zielonych płucach wielkich miast. Kolejna sytuacja, odnosząca się do wycieczek do lasu i nie prowokowaniu swoim zachowanie do spowodowania pożaru, to nie śmiecenie, nie wyrzucanie butelek. Tak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że pijąc piwo, a później wyrzucając butelkę, nie tylko zaśmieca las, ale również wystawia go na ciężką próbę. Podczas suchy miesięcy wakacyjnych, wiele osób lubi sobie pójść na spacer, podczas którego to orzeźwia się zimnym piwem. Wyrzucając szklaną butelkę, wystawiamy ją na działanie promieni słonecznych, co automatycznie przy nasłonecznieniu, może doprowadzić do pożaru lasu.

Kolejnym przykładem głupiego podpalenia lasu, jest fakt korzystania z samochodów czy quadów właśnie w lasach. Mimo iż istnieje całkowity zakaz wykorzystania pojazdów mechanicznych w lasach, wiele osób ma go sobie za nic. W weekendy aż kurzy się od gnających na swoich quadach osób niezbyt rozgarniętych. Iskra, jaka może się z nich wydobyć to idealny czynnik zapalny. Spowodowanie pożaru lasu, za pomocą pojazdu mechanicznego jest nie tylko proste, ale wręcz banalnie durne.
null
Widzimy zatem, iż na wiele sposobów możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy to las zapali się z naszej winy. Szkoda tylko, że już w naszej telewizji nie pokazuje się słynnych plansz z lat osiemdziesiątych, kiedy to rysunkowy rebus, dość skutecznie odstraszał młodych ludzi od bawienia się zapałkami. Każdy z nas pamięta rysunek dziecka plus zapałki i oczywiście suma tego to wielki pożar lasów.

Comments are closed.